-לבן.png

The Active-Simple Verb Form – בניין פעל/קל

Wed | Aug 12

The Active-Simple Verb Form – בניין פעל/קל

The Basic Form

You can identify the פעל form – also known as the קל (simple) form – by applying these basic rules of thumb:

In the past tense, the three letters of the root appear first in the word. For example, in יָשַׁבְתִּי עַל הַכִּסֵּא (I sat on the chair), the three root letters appear (י.ש.ב), and only afterward, the suffix indicating (תי). And unlike the פִּעֵל form, there is never a dot in the second letter of the root, in the past tense.

In the present tense, there is almost always an oh sound in the first syllable. Take, for example, the following verbs: אֲנִי קוֹרֵאת (I (f) am reading), אֲנַחְנוּ לוֹמְדִים (we are studying ), הֵן הוֹלְכוֹת (they (f) are walking), etc. The exception is when the second letter of the root is a ו or a י, in which case that letter drops and the oh vowel is lost.

Witness these patterns as you review the chart below, which lays out all the possibilities of the verb לִכְתּוֹב (to write) in past, present, future and imperative (command) tenses:

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • כְּתוֹב (אַתָּה)
  • כִּתְבִי (אַתְּ)
  • כִּתְבוּ (אַתֶּם)
  • כִּתְבוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אֶכְתּוֹב
  • אֲנַחְנוּ נִכְתּוֹב
  • אַתָּה תִּכְתּוֹב
  • אַתְּ תִּכְתְּבִי
  • אַתֶּם תִּכְתְּבוּ
  • אַתֵּן תִּכְתְּבוּ
  • הוּא יִכְתּוֹב
  • הִיא תִּכְתּוֹב
  • הֵם יִכְתְּבוּ
  • הֵן יִכְתְּבוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי כּוֹתֵב, כּוֹתֶבֶת
  • אֲנַחְנוּ כּוֹתְבִים, כּוֹתְבוֹת
  • אַתָּה כּוֹתֵב
  • אַתְּ כּוֹתֶבֶת
  • אַתֶּם כּוֹתְבִים
  • אַתֵּן כּוֹתְבוֹת
  • הוּא כּוֹתֵב
  • הִיא כּוֹתֶבֶת
  • הֵם כּוֹתְבִים
  • הֵן כּוֹתְבוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי כָּתַבְתִּי
  • אֲנַחְנוּ כָּתַבְנוּ
  • אַתָּה כָּתַבְתָּ
  • אַתְּ כָּתַבְתְּ
  • אַתֶּם כְּתַבְתֶּם
  • אַתֵּן כְּתַבְתֶּן
  • הוּא כָּתַב
  • הִיא כָּתְבָה
  • הֵם כָּתְבוּ
  • הֵן כָּתְבוּ

Variations

As in any spoken language, things that are difficult for native speakers to pronounce get altered. So there will be roots that don’t fit into the neat table of קל above. 

אֶפְעַל Variation

Some simple verbs, such as ללמוד and לשמוע, follow a slightly different pattern in the future tense:

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • לְמַד (אַתָּה)
  • לִמְדִּי (אַתְּ)
  • לִמְדּוּ (אַתֶּם)
  • לִמְדּוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אֶלְמַד
  • אֲנַחְנוּ נִלְמַד
  • אַתָּה תִּלְמַד
  • אַתְּ תִּלְמְדִי
  • אַתֶּם תִּלְמְדוּ
  • אַתֵּן תִּלְמְדוּ
  • הוּא יִלְמַד
  • הִיא תִּלְמַד
  • הֵם יִלְמְדוּ
  • הֵן יִלְמְדוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי לוֹמֵד, לוֹמֶדֶת
  • אֲנַחְנוּ לוֹמְדִים, לוֹמְדוֹת
  • אַתָּה לוֹמֵד
  • אַתְּ לוֹמֶדֶת
  • אַתֶּם לוֹמְדִים
  • אַתֵּן לוֹמְדוֹת
  • הוּא לוֹמֵד
  • הִיא לוֹמֶדֶת
  • הֵם לוֹמְדִים
  • הֵן לוֹמְדוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי לָמַדְתִּי
  • אֲנַחְנוּ לָמַדְנוּ
  • אַתָּה לָמַדְתָּ
  • אַתְּ לָמַדְתְּ
  • אַתֶּם לָמַדְתֶּם
  • אַתֵּן לָמַדְתֶּן
  • הוּא לָמַד
  • הִיא לָמְדָה
  • הֵם לָמְדוּ
  • הֵן לָמְדוּ

חַסְרֵי פ”נ (Missing Start-of-Root נ) Variation

Due to difficulty in pronunciation, Hebrew verb whose first letter is a נ follows the pattern below when in the קל form.

Note the דָּגֵשׁ – the emphatic dot – in the second root letter. This represents the missing נ and was once pronounced with greater emphasis to indicate the missing נ.

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • פֹּל (אַתָּה)
  • פְּלִי (אַתְּ)
  • פְּלוּ (אַתֶּם)
  • פְּלוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אֶפֹּל
  • אֲנַחְנוּ נִפֹּל
  • אַתָּה נִפֹּל
  • אַתְּ תִּפְּלִי
  • אַתֶּם תִּפְּלוּ
  • אַתֵּן תִּפְּלוּ
  • הוּא יִפֹּל
  • הִיא תִּפֹּל
  • הֵם יִפְּלוּ
  • הֵן יִפְּלוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי נוֹפֵל, נוֹפֶלֶת
  • אֲנַחְנוּ נוֹפְלִים, נוֹפְלוֹת
  • אַתָּה נוֹפֵל
  • אַתְּ נוֹפֶלֶת
  • אַתֶּם נוֹפְלִים
  • אַתֵּן נוֹפְלוֹת
  • הוּא נוֹפֵל
  • הִיא נוֹפֶלֶת
  • הֵם נוֹפְלִים
  • הֵן נוֹפְלוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי נָפַלְתִּי
  • אֲנַחְנוּ נָפַלְנוּ
  • אַתָּה נָפַלְתָּ
  • אַתְּ נָפַלְתְּ
  • אַתֶּם נְפַלְתֶּם
  • אַתֵּן נְפַלְתֶּן
  • הוּא נָפַל
  • הִיא נָפְלָה
  • הֵם נָפְלוּ
  • הֵן נָפְלוּ

נָחֵי פ”י (Relaxed Start-of-Root י) Variation

Due to difficulty in pronunciation, Hebrew verbs whose first letter is a י follows the pattern below when in the קל form.

Since י represents a weak sound, it disappears completely in some forms, leaving no representational emphasis.

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • רֵד (אַתָּה)
  • רְדִי (אַתְּ)
  • רְדוּ (אַתֶּם)
  • רְדוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אֵרֵד
  • אֲנַחְנוּ נֵרֵד
  • אַתָּה תֵּרֵד
  • אַתְּ תֵּרְדִי
  • אַתֶּם תֵּרְדוּ
  • אַתֵּן תֵּרְדוּ
  • הוּא יֵרֵד
  • הִיא תֵּרֵד
  • הֵם יֵרְדוּ
  • הֵן יֵרְדוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי יוֹרֵד, יוֹרֶדֶת
  • אֲנַחְנוּ יוֹרְדִים, יוֹרְדוֹת
  • אַתָּה יוֹרֵד
  • אַתְּ יוֹרֶדֶת
  • אַתֶּם יוֹרְדִים
  • אַתֵּן יוֹרְדוֹת
  • הוּא יוֹרֵד
  • הִיא יוֹרֶדֶת
  • הֵם יוֹרְדִים
  • הֵן יוֹרְדוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי יָרַדְתִּי
  • אֲנַחְנוּ יָרַדְנוּ
  • אַתָּה יָרַדְתָּ
  • אַתְּ יָרַדְתְּ
  • אַתֶּם יְרַדְתֶּם
  • אַתֵּן יְרַדְתֶּן
  • הוּא יָרַד
  • הִיא יָרְדָה
  • הֵם יָרְדוּ
  • הֵן יָרְדוּ

חַסְרֵי פי”צ (Missing Start-of-Root י with Mid-Root צ) Variation

Due to difficulty in pronunciation, Hebrew verbs whose first letter is a י and whose second letter is a צ follows the pattern below when in the קל verb form.

Note the דָּגֵשׁ – the emphatic dot – in the second root letter of the עתיד (future) tense. This represents the missing י and was once pronounced with greater emphasis to indicate the missing י.

Example: לִיצוֹר (to create)

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • צֹר (אַתָּה)
  • צְרִי (אַתְּ)
  • צְרוּ (אַתֶּם)
  • צְרוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אֶצֹּר
  • אֲנַחְנוּ נִצֹּר
  • אַתָּה תִּצֹּר
  • אַתְּ תִּצְּרִי
  • אַתֶּם תִּצְּרוּ
  • אַתֵּן תִּצְּרוּ
  • הוּא יִצֹּר
  • הִיא תִּצֹּר
  • הֵם יִצְּרוּ
  • הֵן יִצְּרוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי יוֹצֵר, יוֹצֶרֶת
  • אֲנַחְנוּ יוֹצְרִים, יוֹצְרוֹת
  • אַתָּה יוֹצֵר
  • אַתְּ יוֹצֶרֶת
  • אַתֶּם יוֹצְרִים
  • אַתֵּן יוֹצְרוֹת
  • הוּא יוֹצֵר
  • הִיא יוֹצֶרֶת
  • הֵם יוֹצְרִים
  • הֵן יוֹצְרוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי יָצַרְתִּי
  • אֲנַחְנוּ יָצַרְנוּ
  • אַתָּה יָצַרְתָּ
  • אַתְּ יָצַרְתְּ
  • אַתֶּם יְצַרְתֶּם
  • אַתֵּן יְצַרְתֶּן
  • הוּא יָצַר
  • הִיא יָצְרָה
  • הֵם יָצְרוּ
  • הֵן יָצְרוּ

נָחֵי פ”א (Relaxed Start-of-Root א) Variation

Trying to say eh-eh-hovteh-eh-hov, etc. felt awkward for early Hebrew speakers, so many roots that begin with א in the פעל verb form follow this paradigm. The key changes from the basic paradigm happen in the future tense and in the imperative.

Example: לֶאֱהוֹב (to love, to like)

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • אֱהֹב (אַתָּה)
  • אֶהֱבִי (אַתְּ)
  • אֶהֱבוּ (אַתֶּם)
  • אֶהֱבוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אֹהַב
  • אֲנַחְנוּ נֹאהַב
  • אַתָּה תֹּאהַב
  • אַתְּ תֹּאהֲבִי
  • אַתֶּם תֹּאהֲבוּ
  • אַתֵּן תֹּאהֲבוּ
  • הוּא יֹאהַב
  • הִיא תֹּאהַב
  • הֵם יֹאהֲבוּ
  • הֵן יֹאהֲבוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי אוֹהֵב, אוֹהֶבֶת
  • אֲנַחְנוּ אוֹהֲבִים, אוֹהֲבוֹת
  • אַתָּה אוֹהֵב
  • אַתְּ אוֹהֶבֶת
  • אַתֶּם אוֹהֲבִים
  • אַתֵּן אוֹהֲבוֹת
  • הוּא אוֹהֵב
  • הִיא אוֹהֶבֶת
  • הֵם אוֹהֲבִים
  • הֵן אוֹהֲבוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי אָהַבְתִּי
  • אֲנַחְנוּ אָהַבְנוּ
  • אַתָּה אָהַבְתָּ
  • אַתְּ אָהַבְתְּ
  • אַתֶּם אָהַבְתֶּם
  • אַתֵּן אָהַבְתֶּן
  • הוּא אָהַב
  • הִיא אָהֲבָה
  • הֵם אָהֲבוּ
  • הֵן אָהֲבוּ

נָחֵי עי”ו (Hollow or Relaxed Mid-Root י or ו) Variation

A Hebrew verb root whose middle letter is ו (or a י), a “hollow” root, follows the pattern below when in the קל form.

If the middle root letter is a י, substitute ו and the oo vowel with י and the ee vowel in the future and imperative conjugations below.

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • קוּם (אַתָּה)
  • קוּמִי (אַתְּ)
  • קוּמוּ (אַתֶּם)
  • קוּמוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אָקוּם
  • אֲנַחְנוּ נָקוּם
  • אַתָּה תָּקוּם
  • אַתְּ תָּקוּמי
  • אַתֶּם תָּקוּמוּ
  • אַתֵּן תָּקוּמוּ
  • הוּא יָקוּם
  • הִיא תָּקוּם
  • הֵם יָקוּמוּ
  • הֵן יָקוּמוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי קָם, קָמָה
  • אֲנַחְנוּ קָמִים, קָמוֹת
  • אַתָּה קָם
  • אַתְּ קָמָה
  • אַתֶּם קָמִים
  • אַתֵּן קָמוֹת
  • הוּא קָם
  • הִיא קָמָה
  • הֵם קָמִים
  • הֵן קָמוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי קַמְתִּי
  • אֲנַחְנוּ קַמְנוּ
  • אַתָּה קַמְתָּ
  • אַתְּ קַמְתְּ
  • אַתֶּם קַמְתֶּם
  • אַתֵּן קַמְתֶּן
  • הוּא קָם
  • הִיא קָמָה
  • הֵם קָמוּ
  • הֵן קָמוּ

נָחֵי ל”ה (Relaxed End-of-Root ה) Variation

Since the letter ה represents a faint sound, really just a breath, it tends to fall off in everyday speech. For example, you’ll often hear Israeli children pronounce the (male) teacher – הַמורֶה – as if it were written אַמורֶה.

This tendency appears in verb conjugations as well. A Hebrew verb root whose final letter is a ה follows the pattern below, in the קל form.

ציווי

imperative
  •  
  •  
  • רְצֵה (אַתָּה)
  • רְצִי (אַתְּ)
  • רְצוּ (אַתֶּם)
  • רְצוּ (אֶתֵּן)
  •  
  •  
  •  
  •  

זמן עתיד

future tense
  • אֲנִי אֶרְצֶה
  • אֲנַחְנוּ נִרְצֶה
  • אַתָּה תִּרְצֶה
  • אַתְּ תִּרְצִי
  • אַתֶּם תִּרְצוּ
  • אַתֵּן תִּרְצוּ
  • הוּא יִרְצֶה
  • הִיא תִּרְצֶה
  • הֵם יִרְצוּ
  • הֵן יִרְצוּ

זמן הווה

present tense
  • אֲנִי רוֹצֶה, רוֹצָה
  • אֲנַחְנוּ רוֹצִים, רוֹצוֹת
  • אַתָּה רוֹצֶה
  • אַתְּ רוֹצָה
  • אַתֶּם רוֹצִים
  • אַתֵּן רוֹצוֹת
  • הוּא רוֹצֶה
  • הִיא רוֹצָה
  • הֵם רוֹצִים
  • הֵן רוֹצוֹת

זמן עבר

past tense
  • אֲנִי רָצִיתִי
  • אֲנַחְנוּ רָצִינוּ
  • אַתָּה רָצִיתָ
  • אַתְּ רָצִית
  • אַתֶּם רְצִיתֶם
  • אַתֵּן רְצִיתֶן
  • הוּא רָצָה
  • הִיא רָצְתָה
  • הֵם רָצוּ
  • הֵן רָצוּ

More Links

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Learn For free

Your Daily Dose of Hebrew helps grow your Hebrew vocabulary and comprehension of the language exponentially, one dose at a time, in just 5 minutes a day.

Find out your level

with our placement test

Find out your level

with our placement test

× Chat with us!